Nejčastější chyby při prodeji společnosti a jak se jim vyhnout
01. 04. 2025Prodej společnosti je zásadním krokem v životě každého podnikatele a vyžaduje náležitou přípravu. Procesu je proto nezbytné věnovat maximální pozornost a dostatek času Ani pečlivý přístup však v některých případech nemusí stačit, pokud nejsou známa konkrétní rizika, na která je třeba se zaměřit. V tomto článku se proto podíváme na nejčastější chyby, kterých se prodávající při prodeji své společnosti dopouštějí, abyste se jim vyvarovali.
Společnost není dostatečně připravena k prodeji
Stejně jako při prodeji auta, kdy ho předem umyjeme, naleštíme a případně opravíme malé závady, platí totéž i při prodeji společnosti. Tu je potřeba dát do pořádku a tím ji i zatraktivnit pro potenciální zájemce. Za tímto účelem doporučujeme využít tzv. Vendor’s Due Diligence, tedy předprodejní prověrku společnosti. Více o Due Diligence se dozvíte zde. I když se řádné Due Dilligence zatím v českém podnikatelském prostředí velké popularitě netěší, je však schopná odhalit i poměrně velké nedostatky, které lze ale jednoduše napravit, například chybějící účetní záznamy, nesplněné závazky či jiné problémy ještě před samotným zahájením prodeje. Prodejce má tak díky ní šanci tyto nedostatky odstranit nebo s nimi alespoň počítat při vyjednávání, a tak se vyhnout nepříjemným překvapením při prodeji samotném nebo následné nespokojenosti a osočování o zatajování určitých informací ze strany kupujícího.
Kromě dokumentace a podkladů je nutné připravit na prodej také zaměstnance. Komunikace s klíčovými pracovníky zaručí, že se společnost nerozpadne během procesu prodeje, což by negativně ovlivnilo její celkovou hodnotu. Důležité je také myslet na jejich potřeby. Například dohodnout závazek kupujícího ponechat klíčové zaměstnance na jejich pozicích po určitou dobu po realizaci prodeje a zaručit jim obdobné podmínky jako měli předtím. To zaručí, že budou zaměstnanci spokojení, nebudou chtít od nového majitele společnosti odejít a nedojde k negativnímu ovlivnění prodeje z jejich strany.
Nedostatečná prověrka kupujícího
Zatímco vás kupující pravděpodobně zahlcuje dotazy na stav Vaší společnosti, neměli byste zapomínat i na jeho prověření. Zjistěte, o koho jde, jaké akvizice má za sebou, co vlastní, jaké má kapitálové možnosti a jaké jsou jeho cíle po koupi společnosti. Tyto informace Vám mohou ušetřit čas i úsilí a pomoci rozhodnout, zda s konkrétním zájemcem vůbec chcete jednat. Bez důkladné prověrky totiž riskujete, že společnost, případně její citlivé informace skončí ve špatných rukou, a to i přes podepsanou NDA.
Podcenění důležitosti NDA
Smlouva o mlčenlivosti (NDA) je jedním z nejdůležitějších dokumentů při prodeji společnosti. Co je NDA? Účelem NDA je ochrana citlivých informací o společnosti před jejich zneužitím, které by mohli poškodit společnost samotnou. Její absence představuje značné riziko, že se citlivé údaje dostanou do nesprávných rukou. NDA doporučujeme uzavřít i v případech, kdy se strany důvěrně znají.
Nereálné časové očekávání
Mnoho prodávajících si neuvědomuje časovou náročnost prodeje společnosti. Středně velký prodej trvá zhruba šest měsíců, větší transakce mohou trvat i celý rok, a to nezapočítáváme i období nezávazných jednání, které předchází faktickému procesu přípravy na prodej společnosti. V případě, že se jedná o velkou nadnárodní korporaci, můžou vnitřní schvalovací procesy uvnitř korporace a veřejnoprávní povinnosti stanovené v cizím státě samotný proces transakce ještě prodloužit. Obrňte se proto trpělivostí a radši již dopředu počítejte pro prodej s delším časovým úsekem. Přílišná snaha o uspěchání transakce nejen může odradit nadějného kupce, ale v konečném důsledku můžete nakonec prodat společnost za podmínek, za kterých jste jí ve skutečnosti prodat ani nechtěli.
Nejasné vymezení závazků po prodeji společnosti
Další častou chybou je nejasné vymezení povinností prodávajícího po prodeji, zejména jeho následná v role ve společnosti po jejím prodeji. Zda po něm bude vyžadováno, aby novému vlastníkovi pomohl „rozběhnout“ business, například navázat obchodní vztahy se zákazníky a dodavateli, pomoct s faktickým fungování a poměry ve společnosti a komunikací se zaměstnanci. Závazek „setrvat“ ve společnosti pod novým vedením může znamenat přizpůsobení se novým směrům, odlišnou pracovní náplň a absence času věnovat se svým novým projektům. Klientům proto radíme velice zvážit, zda se vyplatí po prodeji po určitou dobu ve společnosti nadále setrvat nebo mít možnost svůj čas alokovat jinam.
Při postupném prodeji společnosti je důležité jasně definovat vzorec pro dopočet kupní ceny zbývajících částí obchodních podílů, které ještě neobdržel kupující. Nedoporučuje se vázat tuto částku na budoucí výnosy společnosti, protože nový vlastník může zavést změny, které zapříčiní, že se společnost dostane do ztráty a vy zbytek společnosti prodáte prakticky za nulu.
Nevyužití služeb odborníka
Největší chybou, které se můžete při prodeji dopustit, je nevyužít služeb profesionála. I když svou společnost znáte nejlépe, postrádáte zkušenosti, které odborníci získali praxí a pomáhání již u desítek takových transakcí, které proběhly úspěšně. Právní poradce zajistí správné smlouvy, transakční poradce nastaví efektivní procesy a daňový poradce optimalizuje daňovou zátěž. Bez odborné pomoci riskujete podhodnocení společnosti, právní spory nebo zbytečné daňové výdaje. Spolupráce s profesionály vám zajistí hladký průběh transakce a maximální výnos.
Více o prodeji společnosti se také dočtete v naší sérii Prodávám společnost, Díl 1. a Prodávám společnost, Díl 2.