Jak zaručeně poznat špatné finanční zdraví společnosti?

24. 03. 2025

Poznat, zda je společnost finančně zdravá, je jedním z nejdůležitějších úkolů potenciálního zájemce, než rozhodne do nějaké společnosti investovat své peněžní prostředky. Jak již název tohoto článku napovídá, tak finančním zdravím se rozumí uspokojivá finanční situace společnosti.

 

Finanční zdraví společnosti se nejčastěji zkoumá pomocí finanční analýzy. Ta se u vybrané společnosti zaměřuje na několik klíčových ukazatelů, které mohou zásadním způsobem napovědět, zda je společnost opravdu finančně zdravá:

 

Finanční ukazatele

Likvidita. Likvidita ukazuje míru obtížnosti „přeměny“ majetku na hotovost nebo obchodovatelný majetek. Pokud má společnost vysokou likviditu, tak to v praxi znamená, že je schopna poměrně rychle získat finanční prostředky, díky kterým je schopna lehce splácet své krátkodobé finanční závazky a je tedy snadno obchodovatelná.

 

Rentabilita. Rentabilita se zaměřuje na výnosnost společnosti (schopnost dosahovat zisku na základě vložených prostředků) a v souvislosti s tím i na efektivitu využívání vlastních i cizích finančních zdrojů.

 

Aktivita. Aktivita se zaměřuje na úspěšnost a efektivitu práce společnosti se svými aktivy (majetek, pohledávky apod.).

 

Zadluženost. Zadluženost udává rozsah, v jakém je společnost financována z cizích zdrojů, tedy vztah mezi vlastními zdroji a zdroji cizími.

 

Základní ukazatele finanční analýzy jsme si uvedli, stále však nemáme odpověď na otázku, jak poznat špatné finanční zdraví firmy. Právě z finanční analýzy lze však vyčíst mnohé neduhy, které určitá společnost má.

 

Klíčové ukazatele pro investora

Tím klíčovým ukazatelem finančního zdraví není zisk, jak by se mohlo zdát, ale „cashflow“ společnosti, tedy tok financí, které do společnosti přicházejí a odcházejí. Pokud je cashflow v záporných číslech, tak pravděpodobnost dlouhodobé udržitelnosti podnikání této společnosti je velmi malá. Záporná cashflow je tedy ukazatelem, že společnost není úplně finančně zdravá, samozřejmě oproti pozitivnímu casflow.

 

Cashflow (neboli výkaz peněžních toků) však obvykle není součástí klasické účetní závěrky. Z tohoto důvodu investoři používají klasicky tzv. ukazatel EBITDA. Tento ukazatel by měl poskytovat základní ukazatele o tom, kolik je investovaný business schopen vygenerovat z provozních výnosů a může být také použitý pro oceňování společnosti.

 

Dalším vodítkem pro určení finančního zdraví společnosti jsou její rezervy, tj. součást pasiv, vytvářených za určitým účelem. Je důležité, aby společnost neměla ani příliš nízké ani příliš vysoké rezervy. Je samozřejmé, že nízké rezervy způsobí velký problém v případě nečekané krize (a že jsme jich v posledních letech zažili víc než dost!) nebi nutnosti velké nebo zásadní investice. Mnozí se však mohou podivovat nad problematičností vysokých rezerv. Peníze uložené do rezervy však nemohou být investovány, což významně snižuje potenciál společnosti. Oba extrémy tedy mohou, a často i jsou, znakem finanční nestability společnosti.

 

Finanční zdraví společnosti lze určit i podle mnohosti závazků a přístupu k nim a všem dokladům. Toto je však hůře odhalitelné třetí osobou, tedy investorem, protože většinou nevidíme do dané společnosti a toho, zda má ve svých závazcích a dokladech chaos či pořádek. Pomocí účetních závěrek společnosti či ukazatele likvidity a zadluženosti ale můžeme špatný přístup k závazkům společnosti, a tím pádem i finanční nestabilitu společnosti, alespoň poodhalit.

 

Před uskutečním samotní transakce (investice do společnosti) určitě doporučujeme provést řádnou prověrku společnosti, tzv. Due Dilligence. Více o Due Dilligence se dozvíte zde.